DeKalb Cross Country

Upcoming Events:

Saturday, October 26th - IHSA 3A Regional Meet - Rockton-Hononegah

‚Äč

Last Update: October 19, 2019

Sign up for Remind messages:

  • text: @dekalbcc to the number 81010

Contact Coach Wolf:

  • mwolf@d428.org

Saturday, October 19th - DuPage Valley Conference Meet at Waubonsie Valley Results

Boys Varsity (5th/6 teams): 6. Manny Yepiz 15:31 (All Conf.), 13. Riley Newport 15:45 (All Conf.), 14. Aidan Donohue 15:45 (All Conf.), 31. Juan Castro 16:20, 39. Thomas Gil 16:37, 51. Eric Jang 16:58, 53. Kevin Smith 17:00

Girls Varsity (6th/6 teams): 38. Annika Burchell 19:48, 64. Leah Valentiner 21:07, 68. Andrea Porcayo 21:11, 75. Nadia Timm 22:38, 76. Inga Collin 23:24


Saturday, October 12th - Sterling Invite Results

Boys Varsity (3rd/17 teams): 2. Aidan Donohue 15:54, 3. Riley Newport 15:54, 4. Manny Yepiz 15:57, 26. Juan Castro 16:42, 32. Thomas Gil 16:50, 37. Eric Jang 16:59, 40. Kevin Gomez 17:06

Girls Varsity (14th/15 teams): 68. Michiah Kirkwood 22:12, 71. Andrea Porcayo 22:16, 74. Nadia Timm 22:22, 93. Inga Collin 24:38, 104. Sierra Hooper 26:15


Saturday, Sept. 27th - Bartlett Invite -- CANCELLED


Wednesday, Sept. 25th - Byron Invite

Boys Varsity (1st/6 teams): 2. Aidan Donohue 16:06, 3. Manny Yepiz 16:06, 4. Riley Newport 16:07, 5. Juan Castro 16:30, 6. Eric Jang 16:32, 8. Thomas Gil 16:33, 9. Kevin Gomez 16;41

Girls Varsity (1st/6 teams): 1. Annika Burchell 19:10, 6. Leah Valentiner 20:33, 8. Andrea Porcayo 20:49, 13. Nadia Timm 21:36, 19. Inga Collin 22:41, 20. Elise Dooley 22:43, 21. Cheyann Rainey 22:44

Boys Open (1st/3 teams): 1. JaMari Newell 17:44, 2. Karl Olsen 17:47, 3. Ulysses Ramos 18:00, 4. Alex Boyden 18:07, 5. Zander Ward 18:22, 6. Aidan Bengford 18:24, 7. Hayden Borunda 18:24

Girls Open (3rd/3 teams): 11. Esmeralda Lazaro 24:35, 15. Sierra Hooper 25:32, 18. Venus Dorantes 26:41


Saturday, Sept. 21st - Kaneland/Eddington Invite Results

Boys Varsity (2nd/20 teams): 1. Riley Newport 15:41, 4. Manny Yepiz 15:48, 7. Aidan Donohue 16:04, 18. Juan Castro 16:26, 39. Eric Jang 16:59, 40. Thomas Gil 17:00, 44. Kevin Gomez 17:08, 57. Karl Olsen 17:20, 58. Ulysses Ramos 17:20, 68. JaMari Newell 17:36

Girls Varsity: 58. Andrea Porcayo 22:02, 93. Inga Collin 23:39, 94. Nadia Timm 23:41

Girls F/S: 2. Annika Burchell 20:18


Thursday, Sept. 19th - Rochelle Mud Cup Results

Boys (1st/6 teams): 3. Kevin Gomez 18:03, 4. Karl Olsen 18:21, 6. Jack Harrison 18:38, 7 Ulysses Ramos 18:40, 10. Alex Boyden 18:55

Girls (1st/6 teams): 1. Annika Burchell 21:03, 8. Leah Valentiner 23:15, 10. Andrea Porcayo 23:36, 13. Inga Collin 24:48, 17. Cheyann Rainey 25:55


Saturday, Sept. 14th - First-to-the-Finish Invite Peoria Results Video: Boys Girls

3A Boys (16th/47 teams): 27. Manny Yepiz 15:23, 45. Riley Newport 15:34, 68. Aidan Donohue 15:48, 165. Juan Castro 16:38, 186. Thomas Gil 16:45, 232. Kevin Gomez 17:09, 258. Jack Harrison 17:26

3A Girls (27th/33 teams): 135. Annika Burchell 20:28, 188. Andrea Porcayo 21:44, 195. Leah Valentiner 21:57, 230. Maddie McNeil 23:12, 245. Inga Collin 23:32


Saturday, Sept. 7th - Plainfield Central Invite Results

Boys Varsity (1st/14 teams): 3. Manny Yepiz 15:13, 5. Riley Newport 15:22, 8. Aidan Donohue 15:40, 10. Juan Castro 15:57, 21. Eric Yang 16:28, 25. Thomas Gil 16:36, 37. Kevin Gomez 16:59

Girls F/S: 1. Annika Burchell 20:16, 3. Leah Valentiner 21:00

Boys F/S (2nd/13 teams): 5. Angel Fernandez 17:06, 8. Jack Harrison 17:20

Boys Open: 1. Karl Olsen 16:59, 2. JaMari Newell 17:32, 4. Ulysses Ramos 17:48, 5. Aidan Bengford 18:12